Áno. Každá žena alebo slabší človek sa vie fyzicky obrániť aj proti niekomu, kto je ťažší alebo silnejší. Samozrejme, vyžaduje si to určitý koncept myslenia v krízovej situácii, moment prekvapenia, komunikačné zručnosti, naučené a natrénované sebaobranné postupy. V konfliktných momentoch je potrebné riešiť situáciu s rozumom a využiť napr. zakázané techniky („Dirty Tricks“) na citlivé miesta na ľudskom tele, ktoré dokážu spôsobiť veľkú bolesť a spomaliť alebo vyradiť útočníka z boja.
Pre pomenovanie týchto citlivých bodov na ľudskom tele používame v rámci OTUS – akadémie sebaobrany rozdelenie na:
- primárne ciele – jedná sa o také ciele, ktoré útočiaca osoba nedokáže nejako osvaliť, resp. spevniť. Ide hlavne o oči, uši, nos, krk, rozkrok,
- sekundárne ciele – kĺby, Solar Plexus, podbruško…
Pri stimulácii týchto bodov úderom alebo tlakom môžeme vyvolať:
- bolesť,
- stratu kontroly nad telom alebo jeho časťami,
- bezvedomie,
- smrť.
V tejto súvislosti je potrebné rátať aj s tým, že citlivosť na tieto vitálne body u ľudí je rôzna a všeobecne môže byť znížená napr.:
- alkoholom, drogami alebo liekmi,
- afektom (zúrivosťou),
- psychickou poruchou.
Mnoho žien svoje možnosti podceňuje a myslia si, že voči silnejšiemu súperovi sú bezbranné. Nájdu sa však aj také, ktoré si povedia, že ak by sa niečo dialo, stačí muža kopnúť do rozkroku. Oba tieto postoje však môžeme chápať ako dve misky váh, pričom iba ich rovnováha prinesie želané ovocie. So skúsenosťami z tréningov a kurzov sebaobrany si ženy odnášajú reálny pohľad na svoje možnosti a zvyšujú tak svoju šancu obrániť sa proti silnejšiemu súperovi.