V tomto článku sa dozviete, ako využiť reč tela, zvýšenú ostražitosť a sebaobranné zručnosti na posilnenie svojej osobnej bezpečnosti. Výskumy a odborníci v tejto oblasti dokazujú, že aj keď náhoda môže zohrať určitú úlohu pri výbere obete, zločinci a predátori si svoje ciele vyberajú na základe konkrétnych kritérií.
Prečo by ste sa mali touto témou zaoberať?
Porozumenie tomu, ako si útočníci vyberajú svoje obete, je kľúčovým krokom k zvýšeniu osobnej bezpečnosti a predchádzaniu možnému nebezpečenstvu. Každý, kto sa venuje sebaobrane, by mal poznať stratégie, ktoré útočníci používajú pri selekcii obetí. Naučiť sa všímať si rizikové signály z okolia je rovnako dôležité ako vedieť, čo môže signalizovať, že ste ľahký cieľ. Prevencia je základom bezpečnosti.
Aké faktory ovplyvňujú výber obete?
Útočníci sa primárne zameriavajú na zraniteľnosť obete. Preto nemôžeme nespomenúť aj pohlavie a vek, pretože starší ľudia, deti a ženy sú častejšie vnímaní ako zraniteľní. Všímajú si aj fyzické vlastnosti či zdravotný stav, pretože dobrá fyzická kondícia a stavba tela je predpokladom k aktívnejšiemu odporu. Je však zaujímavé, že do výberu obete vstupujú aj faktory ako:
- reč tela – držanie tela, chôdza a celková koordinácia pohybov.
- situačné uvedomenie – nepozornosť voči okoliu alebo rozptyľovanie pozornosti napr. prehľadávaním tašky, ťukaním do mobilu a pod.
- osamelosť – pohybovanie sa osamote na odľahlých miestach.
- predvídateľnosť – dodržiavanie rutinných trás a zvykov uľahčuje sledovanie obete
- odlišnosť – ľudia, ktorí sa odlišujú, môžu byť viac vystavení riziku. Naopak, splynutie s davom môže pôsobiť ako istá forma ochrany.
- sociálne siete – zverejňovanie polohy a osobných informácií uľahčuje prípravu útočníka.
- sebavedomie a asertivita – sebavedomé vystupovanie, ale aj v (ne)schopnosť viesť konfrontačný a asertívny dialóg.
Vďaka posudzovaniu viacerých faktorov dokáže predátor odhadnúť, či pred ním stojí tzv. „soft target“ (ľahký cieľ) alebo „hard target“ (ťažký cieľ). Preto si útočníci kladú otázky ako napr.:
- Bude obeť schopná klásť aktívny odpor? Ak áno, ako jej odpor zničím?
- Som v dostatočnej výhode aby som situáciu zvládol?
- Je obeť väčšia a silnejšia? Ak áno, ako vyrovnám šance? Napadnem ju odzadu?
- Kde útok vykonám? – v parku, v hromadnej doprave, alebo niekde inde?
Samotný útok častokrát nie je prvý kontakt, ktorý obeť s útočníkom mala. Predátor zvykne svoj terč testovať cez jednoduchý dialóg, a to buď aby odviedol pozornosť od skutočných úmyslov. Vtedy sa môže pýtať na cestu alebo požiadať o pomoc, čo pôsobí nevinne. Alebo dialóg môže nabrať agresívnejší smer, kedy je obeť konfrontovaná otázkami ako: „Čo na mňa čumíš?“ „Máš nejaký problém?“ Tieto interakcie sú navrhnuté tak, aby útočník pochopil, ako sa obeť správa a čo od nej môže očakávať.
Reč tela a jej vplyv na výber obete
Predátori majú vycibrené pozorovacie schopnosti a všímajú si neverbálne signály, ako je držanie tela, chôdza a koordinácia pohybov. Americký sériový vrah Ted Bundy priznal, že si svoje obete vyberal podľa ich spôsobu chôdze, naklonenia hlavy a celkového držania tela.
V tomto smere spomenieme aj štúdiu Graysona a Steina, v ktorej 12-tim väzňom odsúdeným za útoky na neznámych ľudí, ukazovali videozáznamy náhodných chodcov. Väzni označovali osoby, ktoré by si vybrali za potenciálne obete. Táto analýza bola následne rozšírená na ďalších 53 väzňov s rôznou trestnou činnosťou. Výsledky ukázali, že osoby označené ako „vhodný terč“ mali nekoordinované pohyby, neorganizovanú chôdzu a zjavné gestá nesúladu. Ich pohyby boli nejakým spôsobom neprirodzené, napr. robili pridlhé/prikrátke kroky alebo zdvíhali chodidlá namiesto plynulého kroku.
Ako znížiť riziko útoku?
- vnímajte svoje okolie – na našich tréningoch sebaobrany zdôrazňujeme situačné povedomie ako kľúčový prvok prevencie. Sledujte svoje okolie, všímajte si podozrivé správanie a vyhýbajte sa rozptyľovaniu
- upravte reč tela – sebavedomá chôdza, vystreté držanie tela a koordinované pohyby vás robia menej zraniteľnými v očiach potenciálnych útočníkov. Existujú rady na zmenu držania tela, ktoré okamžite zmenia to, ako pôsobíte na svoje okolie.
- vyhýbajte sa odľahlým miestam – ak je to možné, voľte frekventované a dobre osvetlené miesta. Útočníci preferujú izolované lokality.
- buďte menej predvídateľní – menťe svoje trasy a zvyklosti. Neposielajte aktuálne informácie o svojej polohe na sociálne siete.
Aj keď sme zástancovia toho, že za žiadnych okolnosti nie je vina na strane obete, porozumenie tomu, ako si útočníci vyberajú svoje ciele je dôležité. Ak totiž dokážeme preniesť tieto informácie do nášho správania, dokážeme významne zvýšiť svoju osobnú bezpečnosť. Preto považujeme za dôležité, aby aj tieto témy boli súčasťou našich tréningov sebaobrany.