Zabezpečiť bezpečnú cestu detí do školy je prioritou každého rodiča. V tomto článku predstavíme 9 účinných tipov, ako rodičia môžu aktívne prispieť k tomu, aby sa ich deti cítili bezpečne na ceste do školy.
1. Prejdite trasu so svojimi deťmi do školy
V mnohých prípadoch nie je najkratšia cesta zároveň tá najbezpečnejšia. Deti by mali využívať frekventované cesty, kde je viac ľudí a majú prípadne možnosť požiadať o pomoc. Prejdite so svojím dieťaťom trasu do školy a ukážte mu miesta, kde môže osloviť niekoho v prípade núdze. Dôležité je, aby dieťa vedelo, že by túto trasu nemalo opúšťať a malo by sa snažiť bezpečne dostať domov.
2. Otvorená komunikácia
Uistite sa, že vaše dieťa vie, že neexistujú tajomstvá, ktoré by vám nemalo povedať. Zdôraznite význam komunikácie medzi vami.
3. Zdržanlivosť s menovkou
Nepoužívajte mená detí na vonkajšej strane ruksakov alebo iných vecí. Tým sa minimalizuje riziko, že by cudzia osoba mohla osloviť vaše dieťa použitím jeho mena.
4. Dohodnite si tajné heslo
Dohodnite si s dieťaťom tajné heslo pre prípad, že by ste poslali niekoho iného, aby ho vyzdvihol. Tým sa zabezpečí, že dieťa bude veriť iba osobe, ktorá pozná toto heslo.
5. Vedieť, ako odmietnuť cudziu osobu
Nacvičte si role-play situácie s vaším dieťaťom, aby vedelo adekvátne zareagovať, keď ho osloví cudzia osoba, napr. z auta, keď pôjde zo školy domov. Na našich tréningoch deti učíme, aby v takejto situácii nezastali na mieste a opakovali cudzej osobe nasledovnú vetu: „Ja som iba dieťa, opýtajte sa dospelého!“.
6. Nácvik kriku a reakcie v núdzi
Precvičujte s dieťaťom, ako kričať a využiť svoj hlas v núdzovej situácii, aby upozornilo okolie na nebezpečenstvo.
7. Požiadať okolie o pomoc
Určite je super, pokiaľ sa vie dieťa obrátiť aj na niekoho, kto mu môže v nepríjemnej situácii pomôcť. Nacvičte si spoločne ako osloviť cudziu osobu a ako ju požiadať o pomoc. Je dôležité, aby sa dieťa naučilo osloviť cielene jednu osobu. („Vy tam v tej modrej vetrovke, prosím, pomôžte mi.“ alebo „Ten pán/pani ma prenasleduje, bojím sa.“ )
8. Pravidlá správania sa dospelých
Vysvetlite deťom, čo iní dospelí môžu a čo nie. Venujte sa tak isto téme známych, ktorým deti veľa razy môžu automaticky veriť. Stanovte deťom presné „mantinely“ správania sa voči iným ľuďom a trénujte pomocou rôznych hier dodržiavanie týchto pravidiel.
9. Realistický nácvik situácií s cudzími osobami
Nácvik môže byť efektívny, ak sa doň zapoja aj osoby, ktoré deti nepoznajú. Požiadajte priateľov alebo známych, aby s nimi trénovali reakcie na rôzne situácie. Dôležité je, aby deti vedeli, že ide o cvičenie a nemali strach.
Pripravte svoje deti na rôzne situácie a postarajte sa, aby sa cítili sebavedome a bezpečne na ceste do školy. Ak hľadáte krúžok pre deti, kde sa deti naučia prebrať zodpovednosť za svoje konanie, kde si osvoja základy sebaobrany a budú vedieť rýchlo rozpoznať blížiace sa nebezpečenstvo, tak je náš koncept detskej sebaobrany určený práve pre vás.